Tore Hansen (f. 1949)
Tore Hansen er utdannet ved Statens håndverks- og kunstindustriskole (1967-71) og Statens kunstakademi (1973-75) og (1976-79) under Alf Jørgen Aas, Knut Rose og Arne Malmedal.
Tore Hansen og det figurative maleri
Som en av de viktigste kunstnerene på den norske kunstscene var Tore Hansen med på å gjeninnføre det figurative maleri i Norge i begynnelsen av 1980-årene. Han flyttet etter akademitiden tilbake til sitt opphavlige miljø, stiliserte det og flyttet det fra skogen, inn i kunsten. De hverdagslige observasjonene glir helt naturlig over i eksistensielle menneskelige metaforer, - svært ofte akkompagnert av en skrå humor. Han har etter hvert økonomisert mer og mer med virkemidlene. Det å redusere og konsentrere har blitt en arbeidsmetode for å skape poesi. Motivkretsen har hele tiden vært skog, trær, elg og mennesker i "et tidløst og stedløst landskap".
I dag arbeider han med maleri, grafikk, skulptur og installasjon, som grafiker arbeider han med teknikken tresnitt.
Tore Hansen - utstillinger og samlinger
Tore Hansen har hatt separatutstillinger i bl.a. Bomuldsfabriken Kunsthall i Arendal (2001), Kunstbanken på Hamar (2004), Kunstnerforbundet i Oslo (2006) og Lillehammer Kunstmuseum (2010). Hans arbeider er innkjøpt av sentrale private og offentlige samlinger i Norge og utlandet, som Nasjonalmuseet, Lillehammer Kunstmuseum, British Museum, Astrup Fearnley-samlingen, Chr Bjellands samling og H.M.Dronning Sonjas Kunstsamling. Han har utsmykket bl.a. NRK Elverum (1982), Norges Handelshøyskole i Bergen (1995), Hamar Tinghus (2001), Vestfold sentralsykehus, Tønsberg(2005), Hamar katedralskole (2007) og Regjeringens representasjonsanlegg, Oslo (2009).
(Kilde: Wikipedia)